Zbiórki publiczne

Mimo wielkiej możliwości jakie dają media społecznościowe i ogólne działania w internecie, wciąż rygorom podlega zbieranie gotówki do puszek i skarbon w miejscach publicznych. To wciąż bardzo chętnie podejmowana akcja, głównie w miejscach gdzie gromadzi się wiele osób.

Najlepszymi miejscami na zorganizowanie zbiórki publicznej są koncerty, festyny, pikniki rodzinne, kiermasze świąteczne, ale także można postawić puszkę na datki w sklepach, czy u fryzjera.

Musisz jednak wiedzieć i pamiętać, że każda zbiórka publiczna wymaga zgłoszenia. Obecnie nie musisz biegać po urzędach, wystarczy że dopełnisz formalności na stronie należącej do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji: zbiorki.gov.pl/zbiorki/.

Aby zgłosić taką zbiórkę wystarczą 3 osoby powołane w tym celu tworzące tak zwany komitet społeczny. Zgłaszający zbiórkę zobowiązany jest również zamieścić w portalu w wyznaczonych terminach sprawozdania z przeprowadzonych zbiórek publicznych, zawierające dane o tym, ile środków udało się zebrać oraz jak je rozdysponowano.