Jak zbierać 1,5%

Akcja 1,5% podatku to prośba o wskazanie Fundacji Miej Serce w zeznaniu podatkowym celem przekazania przez Urząd Skarbowy 1,5% podatku. W deklaracji rocznej PIT należy w odpowiednim polu wpisać KRS: 0000 368 135, a w polu cel szczegółowy wskazać numer subkonta podopiecznego w Fundacji (o tym gdzie znaleźć numer subkonta pisaliśmy wcześniej przy udostępnianiu linku do wpłat).

Urząd po rozliczeniu przekaże kwotę na konto organizacji, a my wpiszemy ją w subkonto Twojego dziecka.

Warto poprosić biura rachunkowe, rodzinę, znajomych o propagowanie tej idei i wyposażyć je w ulotki czy wizytówki, które pobierzesz w panelu rodzica.

1,5% podatku mogą przekazać osoby fizyczne będące:

  • podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-37);
  • podatnikami opodatkowanymi ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28)
  • podatnikami, którzy sami opłacają zaliczki na rzecz podatku (PIT-36)
  • podatnikami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą i korzystającymi z liniowej, 19-procentowej stawki podatku (PIT-36L)
  • podatnikami uzyskującymi dochód z obrotu papierami wartościowymi, kryptowalutami i udziału w spółkach (PIT-38)
  • podatnikami uzyskującymi dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości (PIT-39).

Uogólniając, 1,5% podatku może przekazać osoba, która w danym roku wykazuje dochód.

1,5% podatku przekazać mogą również emeryci i renciści, którzy otrzymali PIT-40A. Wystarczy do tego złożenie zeznania PIT-OP, dzięki któremu pieniądze trafią do wybranej organizacji – należny podatek przekaże bezpośrednio urząd skarbowy. PIT-OP to oświadczenie, w którym podaje się: swoje dane, numer KRS organizacji pożytku publicznego, dla której przeznaczone ma być 1,5% podatku. PIT-OP należy złożyć w urzędzie skarbowym. Na tej podstawie ten wypłaci pieniądze wskazanej organizacji.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy podatnik może przekazać 1,5 % wsparcia OPP. W sytuacji, kiedy podatnik uzyskał dochód poniżej 30 000 zł i nie płacił podatku do Urzędu Skarbowego nie ma możliwości przekazania wsparcia OPP.